Licensed to Univ. of Wisconsin-Green Bay
                                      Hy-Tek's Meet Manager 10/15/2011 05:09 PM
              UWGB vs South Dakota State University - 10/15/2011               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:49.37   11  
     1) Bartholomew, Amber L 21         2) Burback, Amy M 21              
     3) Walker, Amanda K 18             4) Wolf, Parker L 19              
       28.08    31.08    26.19    24.02                                    
  2 South Dakota State University-SD  'A'                  NT    1:50.40    4  
     1) McLain, Morgan A 22             2) Hemmingson, Kaitlyn R 21       
     3) Valdez, Ashley N 21             4) Fossum, Samantha J 18          
       27.96    31.92    26.09    24.43                                    
  3 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    1:52.73    2  
     1) Harry, Emilee 20                2) Caruso, Lauren C 21            
     3) Griffin, Michaela 21            4) Trelka, Taylor 20              
       28.37    32.05    27.72    24.59                                    
  4 South Dakota State University-SD  'B'                  NT    1:53.67  
     1) Newberger, Lisa M 20            2) Wharton, Abbey M 19            
     3) Young, Trina D 18               4) Caron, Kaylin L 19             
       29.03    32.24    27.58    24.82                                    
  5 Uw-Green Bay  'C'                                      NT   x1:54.34  
     1) Iverson, Dana I 18              2) Crain, Taylor M 18             
     3) Engen, Lark M 20                4) Gill, Nicole M 21              
       28.75    32.05    28.62    24.92                                    
  6 South Dakota State University-SD  'C'                  NT   x1:55.50  
     1) Temperley, Kali J 21            2) Bird, Alanah C 19              
     3) Poel, Kylie J 21                4) Foor, Shauna M 20              
       29.65    32.40    28.21    25.24                                    
  7 South Dakota State University-SD  'D'                  NT   x2:04.91  
     1) Bienfang, Amber Jae L 22        2) Hendricks, Ellie G 21          
     3) Wright, Emma M 19               4) Mielke, Melissa A 20           
       32.38    36.52    28.14    27.87                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South Dakota State University-SD  'A'                  NT    1:36.87   11  
     1) Albu, Phil M 19                 2) McLain, Jim C 21               
     3) Schreier, Chris R 20            4) Hogue, Wil W 19                
       24.92    27.76    22.92    21.27                                    
  2 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:37.05    4  
     1) Hollub, Matt P 19               2) Lesniak, Jonathon J 20         
     3) Miner, Robert F 19              4) Hackney, Cole C 19             
       24.89    27.14    23.63    21.39                                    
  3 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    1:38.69    2  
     1) Glover, Geoff T 18              2) Korslin, Ryan J 18             
     3) Hill, Evan C 18                 4) Loeffelholz, Ben J 19          
       26.02    26.53    24.17    21.97                                    
  4 South Dakota State University-SD  'B'                  NT    1:38.90  
     1) McLain, Alex J 18               2) Patrick, Shea R 21             
     3) Ciummo, Franky N 18             4) Desjardins, Yann J 19          
       25.35    27.65    24.21    21.69                                    
  5 Uw-Green Bay  'C'                                      NT   x1:42.54  
     1) Hallam, Alex K 22               2) Ladd, Taylor R 19              
     3) Miller, Evan J 18               4) McSweeny, Ian 21               
       25.98    29.24    24.17    23.15                                    
  6 South Dakota State University-SD  'C'                  NT   x1:46.74  
     1) Stalheim, Dylan M 19            2) Schrock, Garret A 21           
     3) Thompson, Greg P 20             4) Morrow, Jack W 19              
       26.28    32.08    26.67    21.71                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rottier, Kendra R         19 UWGB                      NT   10:37.08    9  
      28.46   31.14   31.91   31.93   32.13   32.29   32.26   32.32
      32.36   32.34   32.09   32.13   32.39   32.49   32.34   32.40
      32.40   31.83   31.52   30.35                                
  2 Budahl, Andee L           19 Jacks-SD                  NT   10:38.16    4  
      28.87   30.88   31.74   31.91   32.10   32.30   32.25   32.34
      32.29   32.56   32.24   32.26   32.32   32.54   32.24   32.41
      32.12   32.04   31.85   30.90                                
  3 Ferley, Jessica A         21 Jacks-SD                  NT   10:46.34    3  
      28.87   31.49   31.86   32.09   31.90   32.34   32.33   32.15
      32.51   32.45   32.22   32.68   32.87   33.44   32.61   33.33
      33.31   33.49   33.46   30.94                                
  4 Killpatrick, Melissa      20 UWGB                      NT   10:51.20    2  
      29.29   32.61   33.19   32.92   33.27   33.41   32.27   33.12
      32.58   32.49   33.04   32.50   32.87   32.97   33.65   32.72
      33.16   32.74   33.05   29.35                                
  5 Gaulke-Janowski, Emma B   19 Jacks-SD                  NT   10:52.71    1  
      29.06   31.41   31.94   32.60   33.11   33.18   33.02   33.11
      33.17   33.19   33.35   33.43   33.23   33.19   33.16   33.16
      33.03   33.04   32.86   30.47                                
  6 Burley, Megan             20 UWGB                      NT   11:01.26  
      29.51   31.93   32.18   32.41   33.03   33.46   33.66   33.08
      33.79   33.86   33.87   33.72   33.65   33.52   34.36   33.72
      34.03   33.55   32.38   31.55                                
  7 Boucher, Kelsey A         20 Jacks-SD                  NT  x11:01.80  
      29.81   32.29   32.45   32.62   32.41   32.91   33.17   33.33
      32.99   33.48   33.82   33.83   34.00   33.89   33.23   34.20
      33.83   34.11   33.58   31.85                                
  8 Johnson, Kelsey A         20 UWGB                      NT  x11:21.66  
      30.50   33.10   33.18   33.41   34.01   34.51   34.22   34.38
      34.47   34.78   34.59   34.75   34.43   34.75   34.82   34.68
      34.69   34.77   34.39   33.23                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochsner, Kyle L           20 Jacks-SD                  NT    9:59.78    9  
      25.28   28.65   29.46   29.94   30.12   30.34   30.13   30.21
      30.42   30.06   29.15   30.22   30.65   31.02   31.09   31.09
      30.79   30.78   30.33   30.05                                
  2 Wolf, Robert J            19 UWGB                      NT   10:02.92    4  
      26.61   29.22   29.71   29.86   29.73   30.02   30.18   30.40
      30.46   30.60   30.40   30.57   30.65   30.79   30.95   30.82
      30.91   30.69   30.72   29.63                                
  3 Catani, Kyle E            21 Jacks-SD                  NT   10:09.82    3  
      26.96   29.30   29.91   30.37   30.74   30.85   31.07   31.20
      31.08   30.92   30.77   30.78   31.17   30.61   31.06   31.23
      31.17   30.55   30.24   29.84                                
  4 Gorycki, Robert           20 UWGB                      NT   10:12.97    2  
      27.60   29.13   29.76   30.33   30.65   30.66   31.16   30.97
      30.95   30.94   30.77   30.91   31.67   31.01   31.05   31.20
      31.23   30.82   31.73   30.43                                
  5 Weinman, Nathaniel R      19 Jacks-SD                  NT   10:28.39    1  
      26.20   29.56   30.40   30.46   30.76   30.79   31.11   31.31
      31.80   31.78   31.64   32.07   33.01   32.57   32.54   32.88
      32.84   32.49   32.71   31.47                                
  6 Temperley, Tim J          18 UWGB                      NT   10:47.76  
      28.15   31.22   31.66   31.95   32.03   32.42   32.45   32.39
      33.36   32.07   33.18   33.49   32.21   33.30   33.39   32.97
      33.64   32.89   33.01   31.98                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fossum, Samantha J        18 Jacks-SD                  NT    1:35.14    9  
      26.92   29.27   30.42    8.53                                
  2 Burback, Amy M            21 UWGB                      NT    1:58.56    4  
      27.89   29.36   30.60   30.71                                
  3 Bodin, Heather            20 UWGB                      NT    1:58.63    3  
      27.82   29.95   30.54   30.32                                
  4 Foor, Shauna M            20 Jacks-SD                  NT    2:02.69    2  
      28.01   30.29   33.37   31.02                                
  5 Weihl, Fawn M             19 Jacks-SD                  NT    2:02.75    1  
      29.51   31.22   31.46   30.56                                
  6 Baron, Kelly              21 UWGB                      NT    2:03.51  
      28.65   31.49   32.20   31.17                                
  7 Gilbertson, Selina A      20 Jacks-SD                  NT   x2:04.12  
      28.37   30.87   31.75   33.13                                
 -- Mielke, Melissa A         20 Jacks-SD                  NT   X2:10.87  
      31.06   33.52   33.50   32.79                                
 -- Bienfang, Amber Jae L     22 Jacks-SD                  NT   X2:13.04  
      30.98   34.00   34.58   33.48                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Blake R           18 Jacks-SD                  NT    1:45.17    9  
      24.24   26.57   27.31   27.05                                
  2 Evans, Tyler              20 UWGB                      NT    1:45.36    4  
      24.02   26.74   27.56   27.04                                
  3 Heiser, Brian J           19 UWGB                      NT    1:45.50    3  
      24.42   26.42   27.17   27.49                                
  4 Desjardins, Yann J        19 Jacks-SD                  NT    1:47.42    2  
      25.33   27.26   27.51   27.32                                
  5 Andrew, Connor M          19 UWGB                      NT    1:48.66    1  
      24.95   27.52   28.23   27.96                                
  6 Avocato, Kyle A           22 Jacks-SD                  NT    1:49.97  
      25.20   27.69   28.74   28.34                                
  7 Morrow, Jack W            19 Jacks-SD                  NT   x1:50.95  
      25.92   27.96   28.88   28.19                                
  8 Hallam, Alex K            22 UWGB                      NT   x1:52.00  
      25.85   28.00   29.04   29.11                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLain, Morgan A          22 Jacks-SD                  NT      59.25    9  
      28.88   30.37                                                
  2 Bartholomew, Amber L      21 UWGB                      NT      59.72    4  
      29.03   30.69                                                
  3 Iverson, Dana I           18 UWGB                      NT    1:00.30    3  
      29.73   30.57                                                
  4 Valdez, Ashley N          21 Jacks-SD                  NT    1:02.06    2  
      30.67   31.39                                                
  5 Newberger, Lisa M         20 Jacks-SD                  NT    1:02.61    1  
      30.62   31.99                                                
  6 Engen, Lark M             20 UWGB                      NT    1:02.84  
      30.42   32.42                                                
  7 Temperley, Kali J         21 Jacks-SD                  NT   x1:04.84  
      31.39   33.45                                                
  8 Egger, Hannah B           22 UWGB                      NT   x1:06.78  
      32.01   34.77                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLain, Alex J            18 Jacks-SD                  NT      53.24    9  
      25.88   27.36                                                
  2 Albu, Phil M              19 Jacks-SD                  NT      53.29    4  
      26.15   27.14                                                
  3 Hollub, Matt P            19 UWGB                      NT      54.18    3  
      26.29   27.89                                                
  4 Glover, Geoff T           18 UWGB                      NT      55.31    2  
      27.07   28.24                                                
  5 Hill, Evan C              18 UWGB                      NT      55.43    1  
      26.37   29.06                                                
  6 Stalheim, Dylan M         19 Jacks-SD                  NT      57.49  
      27.89   29.60                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caruso, Lauren C          21 UWGB                      NT    1:10.11    9  
      33.18   36.93                                                
  2 Cox, Erin C               19 UWGB                      NT    1:10.42    4  
      33.34   37.08                                                
  3 Hemmingson, Kaitlyn R     21 Jacks-SD                  NT    1:10.45    3  
      33.52   36.93                                                
  4 Bird, Alanah C            19 Jacks-SD                  NT    1:10.59    2  
      33.30   37.29                                                
  5 Crain, Taylor M           18 UWGB                      NT    1:10.92    1  
      34.05   36.87                                                
  6 Wharton, Abbey M          19 Jacks-SD                  NT    1:11.73  
      33.78   37.95                                                
  7 Boucher, Kelsey A         20 Jacks-SD                  NT   x1:14.72  
      35.53   39.19                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Shea R           21 Jacks-SD                  NT    1:00.80    9  
      28.85   31.95                                                
  2 Korslin, Ryan J           18 UWGB                      NT    1:01.59    4  
      28.63   32.96                                                
  3 Ciummo, Franky N          18 Jacks-SD                  NT    1:02.89    2  
      29.70   33.19                                                
  4 McLain, Jim C             21 Jacks-SD                  NT    1:03.01    1  
      29.25   33.76                                                
  5 Ladd, Taylor R            19 UWGB                      NT    1:04.61  
      30.00   34.61                                                
  6 Lindstrom, Andrew         20 UWGB                      NT    1:05.75  
      30.85   34.90                                                
 -- Lesniak, Jonathon J       20 UWGB                      NT         DQ    3  
      28.83   33.89                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rottier, Kendra R         19 UWGB                      NT    2:09.77    9  
      29.53   33.27   33.84   33.13                                
  2 Walker, Amanda K          18 UWGB                      NT    2:10.26    4  
      29.53   32.93   33.42   34.38                                
  3 Young, Trina D            18 Jacks-SD                  NT    2:12.33    3  
      28.97   32.66   34.19   36.51                                
  4 Wright, Emma M            19 Jacks-SD                  NT    2:15.05    2  
      29.52   34.23   35.56   35.74                                
  5 Poel, Kylie J             21 Jacks-SD                  NT    2:16.25    1  
      29.69   33.82   35.81   36.93                                
  6 Temperley, Lexi G         19 Jacks-SD                  NT   x2:22.48  
      31.93   35.69   36.83   38.03                                
  7 Gill, Nicole M            21 UWGB                      NT    2:22.67  
      30.70   35.07   37.58   39.32                                
  8 Griffin, Michaela         21 UWGB                      NT   x2:24.95  
      31.00   35.81   37.43   40.71                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreier, Chris R         20 Jacks-SD                  NT    1:51.94    9  
      24.85   27.97   29.11   30.01                                
  2 Miner, Robert F           19 UWGB                      NT    1:57.93    4  
      25.60   29.08   30.48   32.77                                
  3 Gorycki, Robert           20 UWGB                      NT    2:04.48    3  
      28.35   31.53   32.86   31.74                                
  4 Miller, Evan J            18 UWGB                      NT    2:04.51    2  
      27.74   30.01   32.53   34.23                                
  5 Schrock, Garret A         21 Jacks-SD                  NT    2:09.19    1  
      28.21   31.97   33.34   35.67                                
  6 Welp, Zach A              18 Jacks-SD                  NT    2:15.79  
      27.73   34.03   36.80   37.23                                
  7 Thompson, Greg P          20 Jacks-SD                  NT   x2:17.09  
      28.61   34.24   36.16   38.08                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Parker L            19 UWGB                      NT      24.74    9  
  2 Harry, Emilee             20 UWGB                      NT      24.86    4  
  3 Caron, Kaylin L           19 Jacks-SD                  NT      25.12    3  
  4 Trelka, Taylor            20 UWGB                      NT      25.14    2  
  5 Grimit, Nicole M          18 Jacks-SD                  NT      25.19    1  
  6 Foor, Shauna M            20 Jacks-SD                  NT      25.83  
  7 Cox, Erin C               19 UWGB                      NT     x26.20  
  8 Gilbertson, Selina A      20 Jacks-SD                  NT     x27.08  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogue, Wil W              19 Jacks-SD                  NT      21.55    9  
  2 Loeffelholz, Ben J        19 UWGB                      NT      21.96    4  
  3 Hackney, Cole C           19 UWGB                      NT      22.15    3  
  4 Murphy, Casey J           18 UWGB                      NT      22.30    2  
  5 Stivers, Drew J           18 Jacks-SD                  NT      22.37    1  
  6 Morrow, Jack W            19 Jacks-SD                  NT      22.80  
  7 Avocato, Kyle A           22 Jacks-SD                  NT     x23.34  
  8 McSweeny, Ian             21 UWGB                      NT     x23.51  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dinelli, Carrie N         19 UWGB                      NT     224.10    9  
  2 Gatti, Merissa            19 UWGB                      NT     210.68    4  
  3 Stolfi, Jessica           20 UWGB                      NT     207.38    3  
  4 Eagen, Erin E             21 Jacks-SD                  NT     185.70    2  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pogue, Daniel             21 UWGB                      NT     325.28    9  
  2 Spaeth, Mitchell          19 UWGB                      NT     271.20    4  
  3 Bothun, Steven B          20 UWGB                      NT     242.40    3  
  4 Kocourek, Clark J         19 Jacks-SD                  NT     198.68    2  
  5 Florand, Connor A         19 Jacks-SD                  NT     155.94    1  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Ashley N          21 Jacks-SD                  NT      54.11    9  
      26.37   27.74                                                
  2 Wolf, Parker L            19 UWGB                      NT      54.33    4  
      26.87   27.46                                                
  3 Grimit, Nicole M          18 Jacks-SD                  NT      54.58    3  
      26.63   27.95                                                
  4 Trelka, Taylor            20 UWGB                      NT      54.61    2  
      26.32   28.29                                                
  5 Caron, Kaylin L           19 Jacks-SD                  NT      54.85    1  
      26.72   28.13                                                
  6 Bodin, Heather            20 UWGB                      NT      54.98  
      27.00   27.98                                                
  7 Gill, Nicole M            21 UWGB                      NT     x57.31  
      27.32   29.99                                                
  8 Weihl, Fawn M             19 Jacks-SD                  NT     x57.52  
      27.84   29.68                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogue, Wil W              19 Jacks-SD                  NT      46.98    9  
      22.42   24.56                                                
  2 Evans, Tyler              20 UWGB                      NT      47.94    4  
      22.92   25.02                                                
  3 Loeffelholz, Ben J        19 UWGB                      NT      49.02    3  
      23.11   25.91                                                
  4 Stivers, Drew J           18 Jacks-SD                  NT      49.26    2  
      23.62   25.64                                                
  5 Avocato, Kyle A           22 Jacks-SD                  NT      49.62    1  
      24.50   25.12                                                
  6 Hill, Evan C              18 UWGB                      NT      49.71  
      24.04   25.67                                                
  7 Morrow, Jack W            19 Jacks-SD                  NT     x49.84  
      24.15   25.69                                                
  8 Murphy, Casey J           18 UWGB                      NT     x50.01  
      23.90   26.11                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLain, Morgan A          22 Jacks-SD                  NT    2:09.61    9  
      30.78   32.95   32.90   32.98                                
  2 Bartholomew, Amber L      21 UWGB                      NT    2:10.60    4  
      30.63   33.06   33.23   33.68                                
  3 Harry, Emilee             20 UWGB                      NT    2:11.81    3  
      30.97   32.95   34.08   33.81                                
  4 Engen, Lark M             20 UWGB                      NT    2:13.86    2  
      31.51   34.18   34.36   33.81                                
  5 Newberger, Lisa M         20 Jacks-SD                  NT    2:15.27    1  
      32.62   34.45   34.60   33.60                                
  6 Johnson, Kelsey A         20 UWGB                      NT   x2:18.31  
      33.46   35.68   35.26   33.91                                
  7 Temperley, Kali J         21 Jacks-SD                  NT    2:19.17  
      32.46   34.72   35.81   36.18                                
  8 Temperley, Lexi G         19 Jacks-SD                  NT   x2:31.00  
      35.69   37.74   38.56   39.01                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLain, Alex J            18 Jacks-SD                  NT    1:56.97    9  
      27.13   29.40   30.25   30.19                                
  2 Albu, Phil M              19 Jacks-SD                  NT    1:59.68    4  
      28.27   30.14   31.21   30.06                                
  3 Glover, Geoff T           18 UWGB                      NT    2:00.96    3  
      27.85   30.04   31.95   31.12                                
  4 Hollub, Matt P            19 UWGB                      NT    2:01.44    2  
      28.22   30.84   32.11   30.27                                
  5 Andrew, Connor M          19 UWGB                      NT    2:01.75    1  
      28.62   30.83   31.26   31.04                                
  6 Stalheim, Dylan M         19 Jacks-SD                  NT    2:07.69  
      29.41   32.50   33.21   32.57                                
  7 Hallam, Alex K            22 UWGB                      NT   x2:08.63  
      29.66   31.87   33.70   33.40                                
  8 Schrock, Garret A         21 Jacks-SD                  NT   x2:14.43  
      31.25   34.14   34.65   34.39                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burback, Amy M            21 UWGB                      NT    2:26.94    9  
      33.70   37.71   37.63   37.90                                
  2 Caruso, Lauren C          21 UWGB                      NT    2:30.09    4  
      35.05   38.33   38.31   38.40                                
  3 Cox, Erin C               19 UWGB                      NT    2:32.70    3  
      35.26   39.40   39.40   38.64                                
  4 Hemmingson, Kaitlyn R     21 Jacks-SD                  NT    2:34.74    2  
      35.08   39.03   39.86   40.77                                
  5 Bird, Alanah C            19 Jacks-SD                  NT    2:35.04    1  
      34.95   39.41   40.47   40.21                                
  6 Crain, Taylor M           18 UWGB                      NT   x2:36.29  
      36.36   39.62   39.87   40.44                                
  7 Wharton, Abbey M          19 Jacks-SD                  NT    2:38.48  
      35.94   39.69   40.52   42.33                                
  8 Hendricks, Ellie G        21 Jacks-SD                  NT   x2:48.96  
      37.64   42.60   43.88   44.84                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Shea R           21 Jacks-SD                  NT    2:11.79    9  
      30.20   33.03   34.04   34.52                                
  2 Desjardins, Yann J        19 Jacks-SD                  NT    2:16.94    4  
      30.33   34.72   36.08   35.81                                
  3 Lesniak, Jonathon J       20 UWGB                      NT    2:18.03    3  
      30.85   34.41   36.25   36.52                                
  4 McLain, Jim C             21 Jacks-SD                  NT    2:20.84    2  
      32.20   36.32   36.67   35.65                                
  5 Korslin, Ryan J           18 UWGB                      NT    2:20.86    1  
      31.04   35.10   36.73   37.99                                
  6 Ladd, Taylor R            19 UWGB                      NT    2:20.98  
      32.55   36.44   36.41   35.58                                
  7 Lindstrom, Andrew         20 UWGB                      NT   x2:24.32  
      31.76   36.17   37.84   38.55                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fossum, Samantha J        18 Jacks-SD                  NT    5:08.81    9  
      27.67   30.05   30.84   31.27   31.56   31.61   31.71   31.85
      31.69   30.56                                                
  2 Ferley, Jessica A         21 Jacks-SD                  NT    5:11.59    4  
      28.38   30.56   31.61   31.68   31.64   31.99   32.00   32.09
      31.59   30.05                                                
  3 Rottier, Kendra R         19 UWGB                      NT    5:11.75    3  
      27.92   30.20   31.35   31.69   31.75   32.04   32.26   32.04
      31.96   30.54                                                
  4 Gaulke-Janowski, Emma B   19 Jacks-SD                  NT    5:22.69    2  
      29.40   31.62   32.05   32.68   32.76   33.23   33.78   33.90
      32.96   30.31                                                
  5 Boucher, Kelsey A         20 Jacks-SD                  NT   x5:22.83  
      30.18   32.31   32.75   32.60   32.28   32.58   32.76   33.01
      32.99   31.37                                                
  6 Killpatrick, Melissa      20 UWGB                      NT    5:29.68    1  
      29.73   32.71   33.82   33.20   33.58   32.83   33.18   33.91
      33.99   32.73                                                
  7 Baron, Kelly              21 UWGB                      NT    5:32.58  
      29.35   32.14   32.96   33.38   33.85   34.28   33.99   34.52
      34.44   33.67                                                
  8 Egger, Hannah B           22 UWGB                      NT   x5:50.62  
      30.01   33.25   34.48   35.61   35.60   36.42   36.42   36.76
      36.79   35.28                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochsner, Kyle L           20 Jacks-SD                  NT    4:50.62    9  
      25.24   28.37   29.17   30.20   29.59   28.58   30.18   30.28
      30.15   28.86                                                
  2 Yeager, Blake R           18 Jacks-SD                  NT    4:52.82    4  
      26.89   28.71   29.30   29.83   29.84   29.30   29.64   30.04
      29.88   29.39                                                
  3 Catani, Kyle E            21 Jacks-SD                  NT    4:54.06    3  
      26.67   28.98   29.64   29.89   30.11   29.91   30.09   29.82
      29.63   29.32                                                
  4 Heiser, Brian J           19 UWGB                      NT    4:56.65    2  
      25.82   28.04   28.84   30.19   30.46   30.33   30.59   30.82
      31.08   30.48                                                
  5 Wolf, Robert J            19 UWGB                      NT    4:56.82    1  
      26.58   28.65   29.38   29.95   30.31   30.40   30.81   30.78
      30.76   29.20                                                
  6 Weinman, Nathaniel R      19 Jacks-SD                  NT   x5:00.62  
      27.05   29.26   30.33   30.88   30.86   30.76   31.13   30.88
      30.31   29.16                                                
  7 Gorycki, Robert           20 UWGB                      NT    5:00.77  
      27.48   29.78   30.24   30.91   31.05   30.41   30.57   30.62
      30.66   29.05                                                
  8 Temperley, Tim J          18 UWGB                      NT   x5:11.57  
      27.49   30.60   31.57   31.50   32.02   31.86   31.97   33.19
      31.09   30.28                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Amanda K          18 UWGB                      NT      58.84    9  
      27.79   31.05                                                
  2 Valdez, Ashley N          21 Jacks-SD                  NT      58.92    4  
      27.20   31.72                                                
  3 Young, Trina D            18 Jacks-SD                  NT    1:01.25    3  
      28.55   32.70                                                
  4 Bodin, Heather            20 UWGB                      NT    1:01.61    2  
      28.83   32.78                                                
  5 Grimit, Nicole M          18 Jacks-SD                  NT    1:01.68    1  
      28.92   32.76                                                
  6 Iverson, Dana I           18 UWGB                      NT    1:01.74  
      29.26   32.48                                                
  7 Burley, Megan             20 UWGB                      NT   x1:02.25  
      29.06   33.19                                                
  8 Poel, Kylie J             21 Jacks-SD                  NT   x1:02.34  
      29.62   32.72                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreier, Chris R         20 Jacks-SD                  NT      51.18    9  
      24.07   27.11                                                
  2 Miner, Robert F           19 UWGB                      NT      52.46    4  
      24.33   28.13                                                
  3 Evans, Tyler              20 UWGB                      NT      53.34    3  
      24.88   28.46                                                
  4 Ciummo, Franky N          18 Jacks-SD                  NT      53.40    2  
      24.95   28.45                                                
  5 Hackney, Cole C           19 UWGB                      NT      54.68    1  
      25.39   29.29                                                
  6 Miller, Evan J            18 UWGB                      NT     x54.88  
      26.07   28.81                                                
  7 Welp, Zach A              18 Jacks-SD                  NT      54.99  
      25.41   29.58                                                
  8 Thompson, Greg P          20 Jacks-SD                  NT   x1:04.04  
      28.26   35.78                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dinelli, Carrie N         19 UWGB                      NT     244.73    9  
  2 Stolfi, Jessica           20 UWGB                      NT     224.70    4  
  3 Gatti, Merissa            19 UWGB                      NT     197.78    3  
  4 Eagen, Erin E             21 Jacks-SD                  NT     186.00    2  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pogue, Daniel             21 UWGB                      NT     307.88    9  
  2 Spaeth, Mitchell          19 UWGB                      NT     289.20    4  
  3 Kocourek, Clark J         19 Jacks-SD                  NT     198.15    3  
  4 Florand, Connor A         19 Jacks-SD                  NT     147.53    2  
 -- Bothun, Steven B          20 UWGB                      NT        SCR  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLain, Morgan A          22 Jacks-SD                  NT    2:10.37    9  
      29.18   32.15   38.76   30.28                                
  2 Bartholomew, Amber L      21 UWGB                      NT    2:10.57    4  
      28.00   32.70   38.90   30.97                                
  3 Burback, Amy M            21 UWGB                      NT    2:14.68    3  
      29.32   36.16   37.91   31.29                                
  4 Burley, Megan             20 UWGB                      NT    2:15.36    2  
      29.64   34.76   39.83   31.13                                
  5 Caruso, Lauren C          21 UWGB                      NT   x2:16.49  
      30.15   36.15   37.98   32.21                                
  6 Budahl, Andee L           19 Jacks-SD                  NT    2:17.86    1  
      29.14   35.88   40.77   32.07                                
  7 Wright, Emma M            19 Jacks-SD                  NT    2:20.83  
      29.37   38.50   40.60   32.36                                
  8 Bird, Alanah C            19 Jacks-SD                  NT   x2:21.14  
      31.17   35.39   40.74   33.84                                
 -- Rottier, Kendra R         19 UWGB                      NT   X2:14.42  
      28.22   34.12   42.15   29.93                                
 -- Killpatrick, Melissa      20 UWGB                      NT   X2:20.19  
      29.64   36.40   40.93   33.22                                
 -- Crain, Taylor M           18 UWGB                      NT   X2:25.99  
      32.14   39.00   40.97   33.88                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreier, Chris R         20 Jacks-SD                  NT    1:57.63    9  
      24.53   29.15   35.56   28.39                                
  2 Patrick, Shea R           21 Jacks-SD                  NT    2:00.84    4  
      26.75   31.17   34.08   28.84                                
  3 Ciummo, Franky N          18 Jacks-SD                  NT    2:02.44    3  
      26.28   33.07   35.75   27.34                                
  4 Glover, Geoff T           18 UWGB                      NT    2:03.76    2  
      25.82   30.57   37.88   29.49                                
  5 Andrew, Connor M          19 UWGB                      NT    2:04.56    1  
      26.22   31.64   38.08   28.62                                
  6 Murphy, Casey J           18 UWGB                      NT    2:06.43  
      26.57   32.11   37.48   30.27                                
  7 Korslin, Ryan J           18 UWGB                      NT   x2:06.78  
      26.78   33.71   35.66   30.63                                
  8 Welp, Zach A              18 Jacks-SD                  NT   x2:07.21  
      27.18   33.96   37.78   28.29                                
 -- Hallam, Alex K            22 UWGB                      NT   X2:07.84  
      26.73   32.14   38.85   30.12                                
 -- Lindstrom, Andrew         20 UWGB                      NT   X2:08.89  
      27.88   33.89   36.26   30.86                                
 -- Ladd, Taylor R            19 UWGB                      NT   X2:11.96  
      28.05   34.92   38.09   30.90                                
 -- Miller, Evan J            18 UWGB                      NT   X2:14.92  
      27.73   35.24   40.78   31.17                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:37.31   11  
     1) Harry, Emilee 20                2) Trelka, Taylor 20              
     3) Iverson, Dana I 18              4) Wolf, Parker L 19              
       24.79    24.38    24.10    24.04                                    
  2 South Dakota State University-SD  'A'                  NT    1:39.80    4  
     1) Fossum, Samantha J 18           2) Foor, Shauna M 20              
     3) Grimit, Nicole M 18             4) Caron, Kaylin L 19             
       25.55    25.13    24.60    24.52                                    
  3 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    1:41.28    2  
     1) Walker, Amanda K 18             2) Cox, Erin C 19                 
     3) Bodin, Heather 20               4) Gill, Nicole M 21              
       25.33    25.59    25.00    25.36                                    
  4 South Dakota State University-SD  'B'                  NT    1:42.93  
     1) Ferley, Jessica A 21            2) Gaulke-Janowski, Emma B 19     
     3) Gilbertson, Selina A 20         4) Poel, Kylie J 21               
       25.59    26.08    26.11    25.15                                    
  5 South Dakota State University-SD  'C'                  NT   x1:45.77  
     1) Newberger, Lisa M 20            2) Young, Trina D 18              
     3) Temperley, Kali J 21            4) Weihl, Fawn M 19               
       26.48    26.14    27.02    26.13                                    
  6 Uw-Green Bay  'C'                                      NT   x1:47.88  
     1) Johnson, Kelsey A 20            2) Griffin, Michaela 21           
     3) Baron, Kelly 21                 4) Egger, Hannah B 22             
       26.50    26.24    27.21    27.93                                    
  7 South Dakota State University-SD  'D'                  NT   x1:50.72  
     1) Temperley, Lexi G 19            2) Bienfang, Amber Jae L 22       
     3) Mielke, Melissa A 20            4) Hendricks, Ellie G 21          
       27.51    28.04    28.28    26.89                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South Dakota State University-SD  'A'                  NT    1:27.39   11  
     1) Albu, Phil M 19                 2) Ochsner, Kyle L 20             
     3) Desjardins, Yann J 19           4) Hogue, Wil W 19                
       22.45    22.48    21.70    20.76                                    
  2 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:27.42    4  
     1) Evans, Tyler 20                 2) Loeffelholz, Ben J 19          
     3) Hackney, Cole C 19              4) Hill, Evan C 18                
       22.23    22.25    21.12    21.82                                    
  3 South Dakota State University-SD  'B'                  NT    1:28.64    2  
     1) Yeager, Blake R 18              2) McLain, Jim C 21               
     3) Avocato, Kyle A 22              4) Stivers, Drew J 18             
       22.03    22.61    21.98    22.02                                    
  4 Uw-Green Bay  'B'                                      NT    1:29.44  
     1) Hollub, Matt P 19               2) Murphy, Casey J 18             
     3) Lesniak, Jonathon J 20          4) Heiser, Brian J 19             
       22.22    22.79    22.16    22.27                                    
  5 Uw-Green Bay  'C'                                      NT   x1:33.34  
     1) McSweeny, Ian 21                2) Wolf, Robert J 19              
     3) Andrew, Connor M 19             4) Temperley, Tim J 18            
       23.64    23.13    23.24    23.33                                    
  6 South Dakota State University-SD  'C'                  NT   x1:33.38  
     1) Weinman, Nathaniel R 19         2) Catani, Kyle E 21              
     3) Stalheim, Dylan M 19            4) Thompson, Greg P 20            
       23.63    22.78    22.51    24.46                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. South Dakota State University       302   2. Uw-Green Bay                        295
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Uw-Green Bay                        180   2. South Dakota State University       118
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. South Dakota State University       184   2. Uw-Green Bay                        115